YILBAŞI MENÜSÜ VE YILBAŞI MENÜ ÖRNEKLERİ

Yılbaşı Menü Örnekleri

Yılbaşını evde geçirmeyi düşünenlerin en önemli telaşlarından birisi, yılbaşı sofrasında hangi lezzetlere yer verecekleridir. Çünkü nefis yemekler ile donatılmış bir sofra, evde yılbaşı kutlamalarının en önemli unsurlarından birisidir. Yılbaşı sofralarının yıldızı genellikle fırında hindi dolmasıdır. Bu yemek, zor gibi görünse de birkaç püf noktasına dikkat edilerek lezzetli ve nar gibi kızarmış bir hindi pişirmek mümkündür. Ancak hindinin büyük olması nedeniyle evde yılbaşı menüsü için tavuk da tercih edebilirsiniz.

Yeni yılı karşıladığınız akşam, misafirlerinize farklı menüler de sunmak isteyebilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun öncelikle bir tema belirlemeniz oldukça önemlidir. Bu anlamda kırmızı ve beyaz tonlarda bir yılbaşı sofrası hazırlayabileceğiniz gibi tamamen özgün bir stil de tercih edebilirsiniz. Yine misafirleriniz yemekten önce bir şeyler atıştırmak isteyebilir. Onlara bir sehpa üzerine yılbaşı aperatifleri hazırlayabilirsiniz. 

Evde Yılbaşı Menüsü Önerileri

Yılbaşı menüsü hazırlamaya başlamadan önce yemeğinize kaç kişinin katılacağını belirlemeniz oldukça önemlidir. Çünkü kişi sayısı; masanızda servis, süsleme ve aksesuarlara kalacak alanı direkt olarak etkileyecektir. Yemeğe kaç kişinin katılacağını belirlemenizin ardından menünüze karar verebilirsiniz. Bu anlamda masanızı yeni yılı karşılayacak ve mevsimi yansıtacak yiyecekler ile donatmak istiyorsanız, servis edeceğiniz yemekleri de mevsimi yansıtacak malzemelerden hazırlayabilirsiniz.

Hindili Yılbaşı Menüsü

Evde yılbaşı menüsü denilince akla ilk gelen ana yemeğin hindi olduğu menülerdir. Bunun için içi dolgulu hindi, sebze çorbası, patates çanağında Rus salatası, acılı ezme ve yılbaşı tatlısı için kabak tatlısı tercih edebilirsiniz.

Tavuklu Yılbaşı Menüsü

Yılbaşı yemeğinde çok kalabalık olmayacaksanız hindi yerine tavuğu da tercih edebilirsiniz. Bu anlamda yılbaşı menünüze; fırında tavuk, mercimek çorbası, mevsim salatası, yaprak sarması, pirinç pilavı ve sufleyi dâhil edebilirsiniz.

Balıklı Yılbaşı Menüsü

Yılbaşı sofrasında illa ki balık olsun diyenlerdenseniz, misafirleriniz için balık ve diğer deniz ürünleri ile donatılmış bir sofra hazırlayabilirsiniz. Balık menüsüne lezzetli bir balık çorbası kadar yakışan çok az şey vardır. Yine menünüz için lüfer dolma, karides güveç, patates salatası, portakallı kereviz, deniz börülcesi ve tahinli kabak tatlısı tercih edebilirsiniz.

YILBAŞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

YILBAŞI PROGRAMLARI 2022

Tüm 2022 Yılbaşı Programları İçin Tıklayınız

2022 YILBAŞI MEKANLARI 2022

Tüm 2022 Yılbaşı Mekanları İçin Tıklayınız