YILBAŞI’NDA NEDEN HİNDİ KESİLİR?

Yılbaşı’nda Neden Hindi Kesilir?

Hindi şüphesiz ki yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi. Hele ki iç pilav ile buluşunca ağızların sulanmaması elde bile değil. Geçmişten bugüne yılbaşı sofralarında tavuk da sıkça kullanılsa da hindinin yeri her zaman başka. Öyle ki, yılbaşı yaklaştığında televizyonlarda bile hindi pişirme tariflerine sıkça rastlamak mümkün. Peki; Yılbaşı’nda Neden Hindi Kesilir?

 

Sırrı Şükran Gününde Saklı!

Eskiden hindiler vahşi hayvanlar olarak bilinirlerdi. Şimdilerdeki gibi yetiştiriciliği yaygın değildi. Amerika’da yaşayan yerliler ise ziyaretçiler ile avlanma da dahil olmak üzere pek çok konuda bilgi paylaşımında bulunmuşlardı o zamanlarda. Mısır ekimi, hindi avcılığı da bu konuların başında gelirdi. İngilizler ise Kızılderililere şükranlarını iletmek amacı ile her yıl kasım ayında hindiyi sofralarından eksik etmezdi. İşte; Yılbaşı’nda neden hindi kesilir: sorusunun bütün cevabı bu hikayede saklı. İngiliz şükran günü ile birlikte hindi geleneği de sofralarımızda yerini almaya başlamıştır.

 

İhtişamı ile de Hem Gözleri Hem Karınları Doyurur!

Hindi tavuğa nazaran çok daha büyük, ihtişamlı bir hayvandır. Yılbaşı sofraları da zaten gerek evde kutlansın gerek dışarıda kutlansın hep özenilir, ihtişamlı olur. Nar gibi kızarmış bir hindi de yılbaşı sofralarını dolu dolu gösterecektir. Hem karınları doyuracaktır hem de gözleri! Harika bir üzümlü, fıstıklı iç pilav ile birleştiğinde ise lezzeti katlanacaktır.

 

Ülkemizde de Bir Gelenek Haline Geldi!

Yılbaşında hindi kesmek, hindi pişirmek ülkemizde de geçmişten bu güne bir gelenek haline geldi. Özellikle evlerde geçirilen yılbaşı gecelerinde hindi sofraların vazgeçilmezi haline geldi. Öyle ki yılbaşı yaklaştığında hindilere olan talebin artışını medyadaki haberlerden bile gözlemlemek mümkün. Bu haberler ile birlikte; yılbaşı’nda neden hindi kesilir; Aslında yılbaşında hindi kesilmesinin bir önemli sebebi daha var ki o da bir sofrada bizi buluşturan bir gelenek olması. Yılbaşı sevdiklerinizle geçirilmesi gereken önemli bir gün. Hindi de bir manada bizi sevdiklerimizle, ailemizle bir sofranın başında toplar. Muhabbet ve birliktelik de beraberinde gelir. Hindi bizim kültürümüzde de yıllar boyu büyük bir öneme sahiptir.

YILBAŞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

2024 YILBAŞI MEKANLARI 2024

Tüm 2024 Yılbaşı Mekanları İçin Tıklayınız