YILBAŞINDA NEDEN ÇAM AĞACI SÜSLENİR?

Yılbaşında Neden Çam Ağacı Süslenir?

 

Hıristiyanlar, 25 Aralık tarihini peygamber İsa’nın doğum günü olarak kabul ederler. Ortodoks tarikatları tarafından kutlamalar ile bu özel gün anılır. 1700 yıllık bir geçmişe sahip olan bu gelenek günümüzde de devam etmektedir. Hıristiyanlar işte Noel dedikleri tatili bu amaç ile kutlarlar. Zamanın yerlileri olarak bilinen Iroquoiler, bir festival düzenleyerek ilk olarak bu kutlamayı gerçekleştirdiler diyebiliriz. Bu festivalde, mısır ve ev aletlerini büyük bir şenlik ateşinde yaktılar. Bu tatil, yeni bir yılın ve yeni bir yaşamın başlangıcıydı. Antropologlara göre, kılık değiştirmiş erkekler ve kadınlar bu geceyi kutlayarak süreci başlatmıştır. İnsanlar o gece yaptıkları şeylerin sonucu olarak yaptıklarından sorumlu olmayacaklardır diye bir inanış da vardır.

 

Yılbaşı Gecesi'nin Gürültülü Kutlanmasının Sebebi Nedir?

 

 Gürültü yapma gelenekleri şöyle gelişmiştir; Avrupalı ​​çiftçiler, ürünlerinin, onlara kötü bir ruh getirdiğine inanıyor. Başka bir örnekte, Çin'den gelen insanlar, Işığın (Yang) gücünü kullanmak için karanlık insanların (Yin) Yılbaşı Gecesi'ndeki güçlerini fethetmek için gürültü yaratmaları gerektiğine inanmaktadırlar.

 

Çam Ağacı Süsleme Geleneği Nereden Geliyor?

 

 Ağaç süsleme geleneğinin ilk örnekleri Mezopotamya'da görülebilir. Asurlular ağaçları kutsal görürlerdi. Çam, yeşillik, yaprak dökmeyen ağaçlar gibi türler bereket ve ölümsüzlük sembolü olarak kabul edilir. Bu nedenle bu ağaçları süsleyerek inançlarını o zamanlarda göstermişlerdir. Aslında ağaç süslemek bereketi temsil etmek demektir. Bu ağaçları süslemek için kullanılan süslemeler, performansı sembolize ederdi. Bu inanç daha sonra Hıristiyanlara devretmiştir ve Noel ile de ilk olarak bu zamanlarda karşımıza çıkmıştır. Zamanla insanlar şehirleştikçe bu süsleme geleneğini ve ağaçları evlerine getirmeye başlamıştır. Kullanılan dekorasyon alışkanlığında şamdanlar ve yumurtalar kullanılır. Günümüzde, ampulleri ve yapay süslemeleri de düşünebiliriz.

 

Noel Ağacının Geçmiş Uygarlıklarda Önemi

 

 Noel ağacı, tek tanrılı inancın zamanına kadar, bir pagan ayin olarak görünürdü. Aynı zamanda, bozulmamış ağaçların kullanımı, çeşitli medeniyetler tarafından ölümsüzlük sembolü olarak kabul edilmiştir. Örneğin, eski Mısırlılar, Çinliler ve Yahudiler özellikle çam ağaçlarını inançlarına göre dekore etmiştir. Aynı zamanda, Avrupalı ​​putperestler antik çağda ağaçlara tapıyorlardı; Bir Hıristiyan olarak, Noel döneminde şeytanı korkutmaya ve ağacı kuşlar için hazırlamaya çalışırlardır. İşte bu şekilde ağaçları süsleme geleneğinde evlerinde süslemeye devam etmişlerdir.

YILBAŞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

2023 YILBAŞI MEKANLARI 2023

Tüm 2023 Yılbaşı Mekanları İçin Tıklayınız