YILBAŞI NOEL FARKI

Yılbaşı Noel Farkı

Yeni bir yıla girerken en çok merak edilen konulardan birisi Noel ve yılbaşı arasındaki fark olarak karşımıza çıkmaktadır. Yılbaşı kutlaması her ne kadar yeni yılın gelişi amacıyla yapılsa da, Hristiyanların Noel bayramı ile sıklıkla karıştırılır. Bu nedenle de pek çok kişi yılbaşında Hristiyanların âdetini yerine getirdiğini düşünerek yeni yılı kutlamaktan kaçınmaktadır. Ancak Noel ve yılbaşı aynı tarihlerde kutlanmaz. Ayrıca her ikisinin de kutlanma amacı da farklıdır. Peki, Noel nedir? Yılbaşı ile arasındaki farklar nelerdir?

Noel ve Yılbaşı Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde yılsonu yaklaştıkça tartışmalara neden olan yılbaşı ve Noel kutlamaları, daha önce de bahsettiğimiz gibi farklı tarihlerde gerçekleştirilmektedir. Bu doğrultuda Noel arifesi 24 Aralıktır ve 25 Aralıkta başlayan bayram hafta boyunca sürmektedir. Yine yılbaşı ise dünyadaki çoğu ülke tarafından kullanılan miladi takvime göre yılın ilk günü yani 1 Ocak günü olarak kabul edilmektedir.

Noel Nedir ve Ne Zaman Kutlanır?

Noel kelimesi, köken olarak Latincedir. Natalis (Doğum) kelimesinden türemiş olan bu sözcük, Türkçe’ye ise Fransızca Noël (Noel sezonu) kelimesinden geçmiştir. Ancak Fransızca haber ya da “Nouvelle” kelimesinden geldiği yönünde görüşler de mevcuttur. Ayrıca Galya dilinde “noio” yani yeni manasında olan kelime ile “hel” güneş anlamını taşıyan kelimenin birleşmesi ile oluşan Yeni Güneş anlamını taşıdığı da düşünülmektedir.

Noel ve yılbaşı arasındaki fark ise Noel’in bir Hristiyan geleneği olması ve dini nitelik taşımasıdır. 25 Aralık tarihinde kutlanmaya başlanan bu bayram sırasında Hz. İsa’nın doğumu kutlanır. Ancak bu bayram zaman içerisinde Hristiyan olmayan kültürler tarafından da benimsenmiş ve kutlanır hale gelmiştir. Bunların yanı sıra Jülyen takvimi kullanan Ortodoks kiliseleri ise Noel’i 7 Ocak tarihinde kutlamaktadır.

Yılbaşı Nedir ve Ne Zaman Kutlanır?

Gregoryen takvimi ya da bir diğer ismi ile Miladi takvim, dünyanın güneş etrafındaki bir tur dönüşünü tamamlamasının 365 gün 6 saat içerisinde gerçekleştiğini kabul etmektedir. 1582 senesinden bu yana kullanılan bu takvime göre Aralık ayı bitişi ile yeni bir yıl başlamaktadır. İngilizce New Year’s Eve olarak da bilinen yılbaşı, 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece kutlanır. Ancak bu kutlamaların Hristiyanların kutladığı Noel bayramı ile bir alakası yoktur. Kutlamaların asıl amacı ise eski yılın bitişi ve yeni yılın başlangıcıdır.

YILBAŞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

2023 YILBAŞI MEKANLARI 2023

Tüm 2023 Yılbaşı Mekanları İçin Tıklayınız