YILBAŞI NEDİR?

Yılbaşı nedir?

Yılbaşı, herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitişinin ve yeni yılın başlangıcının kutlandığı kültürel bir olaydır. Türkiye de dâhil olmak üzere Gregoryen (Miladi) takviminin kullanıldığı ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece, yılbaşı gecesi ya da yılbaşı akşamı olarak adlandırılmaktadır. Yine 1 Ocak, miladi takvimi kullanan pek çok ülkede yılın ilk resmi günü olarak kabul edilir. Ancak yılbaşı, bir Hristiyan bayramı olan ve İsa’nın doğuşunun kutlandığı Noel ile karıştırılmaktadır. Çünkü yılbaşı ve Noel birbirinden tamamen ayrı olarak kutlanır. Yine de bazı ülkelerde yılbaşı ve Noel tatilleri birleştirilebilir. Ayıca ağaç süsleme ve hediyeleşme gibi aktiviteler de Noel’de gerçekleşmektedir. Peki, yılbaşı nedir ve nasıl kutlanır?

Yılbaşı Nedir, Nasıl Kutlanır?

Yılbaşının tam olarak ne demek olduğunu anlamak için farklı takvimlere göre değerlendirilmesi en doğrusudur. Çünkü hicri ve miladi takvimlere göre yılbaşı farklı tarihlere denk gelmektedir. Bu doğrultuda miladi yılbaşı nedir sorusunu yukarıda kısaca açıklamıştık. Hicri yılbaşı ise, Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicreti olarak kabul edilmektedir. Hicri takvime göre ayın hareketleri esas alındığı için hicri yılbaşı aynı zamanda “Sene-i Kameriyye” ve Hicri-Kameri Sene” olarak da adlandırılmaktadır. Yine hicri takvimin başlangıcı olan Muharrem ayında Müslümanlar, ayın onuna kadar oruç tutmakta ve çeşitli ibadetler gerçekleştirmektedir.

Yılbaşı Nasıl Kutlanır?

Yılbaşı, sadece Hristiyanlar tarafından değil, tüm dünyada kutlanmaktadır. Aslına bakılırsa bu gelenek M.Ö 46 yılında Roma İmparatoru Julius Sezar tarafından başlatılmıştır. Yılbaşının anlamı her kültürde yeni bir başlangıç olsa da, değişik gelenek ve etkinlikler ile kutlanmaktadır. Ancak kutlamaların hepsinin ortak amacı, gelecek yılın şans ve bolluk getirmesidir.

Yılbaşı kutlamaları eğlenceye yönelik etkinliklerdir. İnsanlar bu etkinlikler kapsamında sevdiklerine hediyeler alır ve birlikte vakit geçirirler. Bunlar tüm dünyada ortak bir gelenek halini almıştır. Yine yılbaşını tatil olarak değerlendirmek isteyen kişiler ise bu geceyi eğlence mekânlarında ya da turistik tesislerde geçirmeyi tercih etmektedir.

Tüm bunların yanı sıra İslam âleminde özel bir yeri olan Hicri yılbaşı ise, Muharrem ayının 1. gününde Müslümanlar tarafından ibadet ile geçirilmektedir.

 

YILBAŞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

2023 YILBAŞI MEKANLARI 2023

Tüm 2023 Yılbaşı Mekanları İçin Tıklayınız