YILBAŞI NEDEN KUTLANIR

Yılbaşı Neden Kutlanır?

Yılbaşı ve Noel, birbirinden tamamen farklı kavramlar olmasına rağmen pek çok kişi tarafından karıştırılmakta ve aynı anlamı karşıladıkları düşünülmektedir. Aslına bakılırsa bu düşünce, Hıristiyan dünyası açısından doğru olabilir. Ancak yılbaşının anlamı, eski yılı geride bırakmak ve yeni yıla merhaba demektedir. Yılbaşı; her takvime göre farklı bir tarihte kutlansa da, miladi takvimi kullanan ülkeler tarafından 1 Ocak yılbaşı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca yılbaşı kutlaması tamamen eğlenceye yönelik bir etkinliktir fakat farklı bakış açılarına ait fikirler de mevcuttur. Peki, yılbaşı kutlamaları ne zaman başlamıştır ve Türkiye’de yılbaşı neden kutlanır?

Yılbaşı Kutlamaları Ne Zaman Başlamıştır?

Yılbaşı kutlamaları kimileri için sadece hediyelik eşya sektörüne ve eğlence sektörüne hareketlilik kazandırma amacı ile ortaya atılmış bir gün, kimilerine göre ise önemli bir olgudur. Özellikle Hıristiyan dünyası için önem taşıyan bu kutlamaların kültürümüzde yeri bulunmasa da son dönemlerde hayatımıza dâhil olmuştur. Yılbaşı kutlamalarının geçmişine baktığımızda M.Ö 45 yılına dayandığını görülmektedir. Bu tarihlerde Jül Sezar tarafından hayata geçirilen Jülyen takvimine göre Dünya’nın Güneş’in etrafında bir kez dönmesi ile yıl tamamlanmaktaydı.

Jülyen takvimi hayata geçirildiğinde yılın hangi gün başlatılacağı kararlaştırıldı. Romalılar için Ocak ayı önemli bir aydı. Çünkü adını Kapılar Tanrısı Janus’tan alıyordu. Bunun yanında Ocak ayı, 21 Aralık’taki kış dönümünün ardından günlerin uzamaya başladığı dönemi işaret etmekteydi. Romalıların gücünün yayılması ile birlikte takvimleri de yayılmış 1 Ocak yılbaşı olarak kabul görülmeye başlanmıştır.

16. yy’a gelindiğinde ise Papa 13. Gregorius ise Gregoryen takvimini ilan etti ve Katolik ülkelerde 1 Ocak yılın başlangıcı olarak kabul edildi. Yine Gregoryen takvimi oluşturulurken Jülyen takvimine 10 gün eklenmiştir. Bu tarihten sonra her yeni yıla girerken eğlenceler düzenlenmiş, eski yıla veda etmek ve yeni yılı karşılamak için kutlamalar yapmak bir gelenek haline gelmiştir.

Yılbaşı kutlamaları ne zaman başlamıştır sorusunun yanıtı kısaca yukarıdaki gibidir. Ülkemizde yılbaşı kutlaması yapmak tamamen bir takvim olayı ile alakalıdır ve Hristiyan dini ile bir alakası yoktur. Ancak yılbaşı için özel hazırlıklar yapılması ve kutlanması, batı kültüründen kültürümüze girmiş bir durumdur.

YILBAŞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

2024 YILBAŞI MEKANLARI 2024

Tüm 2024 Yılbaşı Mekanları İçin Tıklayınız