NOEL BABA KİMDİR

Noel Baba Kimdir Nedir

 

Hiç şüphesiz yılbaşı denilince akla gelen birkaç figürlerden birisi de Noel Baba' dır. Kırmızı kostümü, beyaz uzun sakalları, göbekli vücudu ve uzun şapkasıyla filmlerden ve hikayelerden tanıdığımız Noel Baba aslında gerçek olan bir karakter değildir. Hristiyanların bayramı olan Noel dinsel unsurlar neticesinde ortaya çıkmıştır. Noel Baba figürü de daha sonraları Hristiyan Dininin mensubu olan birisinin ön plana çıkmasıyla birlikte ortaya çıkmıştır.

 

 1 - Noel Ne Demektir?

 

 Aslı Fransızca olan bir kelimeden türeyen Noel Hazreti İsa'nın doğum gününü temsil ve ifade etmektedir. Hristiyan Dininin akidesi olan teslis inancı göz önüne alındığında Tanrının oğlu olan Mesih'in dünyaya peygamber olarak gelme müjdesi Tevrat ve İncil kaynaklarında Noel olarak adlandırılmaktadır.

 

 2 - Noel Baba Aslında Kimdir?

 

 Noel Baba tarih sahnesinde milattan sonra 3. yüzyılda Türkiye'nin Antakya şehrinde yaşayan Nikolas isimli Hristiyan din adımının olduğu bilinmektedir. Nikolas aslında çok zengin bir aileye sahiptir. Yetiştirilmesi gereği oldukça yumuşak ve halim başlı olan Nikolas oldukça yardımsever ve cömert bir yapıdadır. Ailesini kaybettikten sonra da sahip olduğu bütün serveti ihtiyaç sahiplerinin, kimsesizlerin ve yaşlıların bakımı ve ihtiyaçları için kullanmıştır. Yaptığı bu faaliyetler sonrasında ise Hristiyanlıkta Episkopos din adamlığına kadar yükselmiştir.

 

 Nikolas Hristiyan din adamları ile birçok tartışmaya girmiş ve bugün de Hristiyanlığın ana akidesini oluşturan baba, oğul ve kutsal ruh üçlüsünün eşit seviyede olduğunu savunmuştur.

 

 3 - Noel Baba İsmi Nasıl Meydana Gelmiştir?

 

 Nikolas'ın Noel Baba olduğuna dair rivayet edilen birçok hikaye mevcuttur. Bunların hepsi de bir şekilde ihtiyaç sahibi olanlara bacadan attığı altınlarla yardım etmesidir. Böylelikle günümüzde de Noelde insanlar bacadan Noel Baba'nın hediyeler atmasını beklemektedir. Aslında tarihte iyi bir din adamı olarak karşımıza çıkan Nikolas küreselleşen dünyada Hristiyanlarca Noel Baba olarak ilan edilmiş ve simgesel hale gelmiştir.

 

 4 - Noel, Yılbaşı ve Noel Baba

 

 Gerçekleri düşünecek olacaksak Noel ve yılbaşı ayrı zaman dilimleridir. Noel 6 Aralıkta Hazreti Mesih'in doğumunu ifade ederken yılbaşı yeni senenin başlangıcını ifade eder. Noel Baba ise sonraları efsaneleştirilmiş bir karakterdir. Gerçek şudur ki; aslında Hazreti İsa'nın doğumunun kutlanacağı zaman dilimi ve Nikolas gibi samimi bir din adamı ekonomik kaygılarla birlikte hediye pazarı oluşturmada zemin olması için kullanılmıştır.

 

           

YILBAŞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

2023 YILBAŞI MEKANLARI 2023

Tüm 2023 Yılbaşı Mekanları İçin Tıklayınız