DÜNYADA EN İLGİNÇ YILBAŞI KUTLAMALARI

Dünyada En İlginç Yılbaşı Kutlamaları

Dünya üzerindeki hemen hemen bütün ülkelere yılbaşı kutlamaları yapılmaktadır. Bu kutlamalarda ülkelerin kültür seviyelerine ve geleneklerine göre değişik görüntüler ortaya çıkmaktadır. Kutlamalarda kimi zaman eğlenceli anlar yaşansa da bazı ülkelerdeki kutlamalarda ise ortaya korku dolu dakikalar çıkabiliyor.

 

 1 - İskoçya'da İlk Ayak Basan Kutlaması

Dünyanın en ilginç yılbaşı kutlamalarından bir tanesi İskoçya'da görülüyor. İnsanlar İskoçya'da yılbaşına kısa süre kala sevdiklerinin evlerine gitmek için birbirleri ile yarışıyorlar. Ardından sevdiklerinin evine ilk ayak basan kişiler o ev halkına çeşitli hediyeler getiriyor. Bu hediyeler arasında genelde viski, şampanya gibi kutlama yapmak için kullanılan ürünler yer alıyor. Daha sonra misafirler ile ev sahipleri yılbaşını beraber karşılıyor.

 

 2 - Çin'de Yılbaşı Gecesi Temizlik Yapılıyor

Yılbaşının ilginç gelenekler ile kutlandığı ülkelerden bir tanesi de Çin. Çin'de insanlar yılbaşı gecesi temizlik yapıyor. Çünkü inanışa göre yılbaşı gecesi temizlik yapılan evlerde geçen yıldan kalan kötü şans yok oluyor. Bunun sonucunda da insanlar yeni yıla daha şanslı başlıyor. Ayrıca insanlar Çin'de yılbaşı kutlamaları yapacakları eve mutlaka çiçek alıyor. Bunun nedeni ise çiçeğin bereket getireceğine inanmaları.

 

 3 - Japonlar İp Asıp Gülüyor

Yeni yılın ilginç bir şekilde kutlandığı ülkelerden bir tanesi de Japonya. Japonya'da insanlar yıl başı gecesi kapılarının önüne ip asıyor. Asılan bu ip ile birlikte kötü ruhların kovulacağına inanılıyor. Ayrıca Japonya'da yılbaşına dakikalar kala herkes gülmeye başlıyor. İnsanların inanışına göre yeni yılı gülerek karşılamaları onların yeni yılda mutlu ve neşeli olmalarını sağlıyor. Dolayısı ile ortamda bulunan herkesin gülmesinin sonucunda ortaya ilginç görüntüler çıkıyor.

 

 4 - Danimarka'da Tabak Kırılıyor

Yılbaşı kutlamalarında Danimarka'da da ilginç görüntüler ortaya çıkıyor. Danimarka'da insanlar yıl boyunca eski tabaklarını saklıyor. Daha sonra saklanan tabaklar yılbaşı gecesinde ortaya çıkarılıyor. Kişiler sakladıkları tabakları en sevdikleri kişilerin evlerinin önüne giderek kırıyor. Böylece onları ne kadar çok sevdiklerini göstermiş oluyorlar. Ayrıca inanışa göre kırılan bu tabaklar kişinin üzerindeki kötü şansın gitmesine neden oluyor. Böylece evinin önünde tabak kırılan kişi yeni yılda sevdikleri ile birlikte mutlu bir şekilde yaşıyor.

YILBAŞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

2023 YILBAŞI MEKANLARI 2023

Tüm 2023 Yılbaşı Mekanları İçin Tıklayınız